Nowy sondaż poparcia. Takich wyników dawno nie było

Nowy sondaż poparcia CBOS. Wynika z niego, że spory spadek notowań odnotowała rządząca Koalicja Obywatelska, której przewaga nad drugim PiS zdecydowanie stopniała. Wynik powyżej progu wyborczego uzyskała Konfederacja, która zajęła najniższe miejsce na podium.

Powyżej progu wyborczego znalazły się jeszcze Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) i także Nowa Lewica.

W drugiej połowie zeszłego roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Najwyższy wynik spośród wszystkich startujących ugrupowań uzyskało wówczas Prawo i Sprawiedliwość. Jednak ostateczny podział mandatów tym razem nie pozwolił partii Jarosława Kaczyńskiego na utworzenie samodzielnego rządu, który posiadałby większość. W tej sytuacji nowa Rada Ministrów została sformułowana przez Koalicję Obywstelską, Trzecią Drogę i Lewicę.

Po wyborach parlamentarnych w kwietniu bieżącego roku odbyły się wybory samorządowe. W głosowaniu do sejmików województw zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało od wyborców 34.27 proc. głosów. Z kolei wynik drugiej Koalicji Obywatelskiej wyniósł 30.59 proc. Natomiast w głosowaniu do rad powiatów partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała wynik 29.94 proc. Z kolei Koalicja Obywatelska 16.21 proc.

Nowy sondaż poparcia CBOS

W nowym sondażu pracowni CBOS na prowadzeniu jest rządząca Koalicja Obywatelska z wynikiem 28 proc. Jest to spadek aż o 7 pp. w porównaniu z pierwszą połową kwietnia. CBOS zwrócił uwagę na to, że poparcie dla formacji Donalda Tuska wróciło do poziomu znanego z okresu przed wyborami samorządowymi.

Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 26 proc. Oznacza to wzrost poparcia partii Jarosława Kaczyńskiego o 3 pp. Podium zamyka Konfederacja, której wynik nie uległ zmianie i wynosi 14 proc. Na kolejnym miejscu jest sojusz tworzony przez Polskę 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga, której wynik to 11 proc. – wzrost o 1 pp. Dalej jest Lewica z wynikiem 7 proc. – wzrost o 2 pp.

Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku . Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. Poparcie dla Trzeciej Drogi praktycznie się nie zmieniło, zaś Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż tuż po wyborach – podsumowało badanie CBOS.

Źródło: wp.pl, CBOS