Najnowszy sondaż. Dobra wiadomość dla PiS

Nowy sondaż pracowni IBRiS wykonany na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu. Wynika z niego, że na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość. Tuż za ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego znalazła się Koalicja Obywatelska.

Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe). W badaniu uwzględnienio jeszcze dwa ugrupowania, którymi są Konfederacja i Lewica.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 9 czerwca. Polacy swoich nowych przedstawicieli będą mogli wybierać w 13 okręgach wyborczych. Łącznie do zdobycia są 52 mandaty europosłów. Główna rywalizacja o ich obsadzenie rozegra się najprawdopodobniej między Koalicją Obywstelską i Prawem i Sprawiedliwością.

Pięć lat temu najwyższy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na którego listy swój głos zdecydowało się oddać aż 45.38 proc. wyborców. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej 38.47 proc.

Ostatnie miejsce na podium zajęła wówczas Wiosna Roberta Biedronia – 6.06 proc. Pozostałym ugrupowaniom nie udało się wprowadzić ani jednego kandydata do Parlamentu Europejskiego.

Sondaż przed wyborami

Z sondażu pracowni IBRiS wynika, że na prowadzeniu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 29.3 proc.

Tuż za formacją Jarosława Kaczyńskiego jest rządząca Koalicja Obywatelska z wynikiem – 28.3 proc. Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) – 12.1 proc.

Na czwartym miejscu znalazła się partia Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena – Konfederacja, której wynik to 9.9 proc. Na kolejnym miejscu z niewiele mniejszym poparciem uplasowała się Lewica — 9.7 proc. „Inny komitet” wskazało 1.5 proc. ankietowanych. Z kolei odpowiedź „trudno powiedzieć” wskazało aż 9.2 proc. badanych.

Źródło: Interia