Kandydat PiS na prezydenta. Są nowe informacje

Wybory prezydenckie zbliżają się coraz większymi krokami. Dojdzie do nich już w następnym roku. Ze względów prawnych nie może w nich wziąć udziału trzeci raz z rzędu urzędujący aktualnie prezydent Andrzej Duda. W tej sytuacji Prawo i Sprawiedliwość musi wyłonić swojego nowego kandydata, który postara się zdobyć Pałac Prezydencki. W związku z tym pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla portalu „Wirtualna Polska”.

Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w następnym roku. Ze względów prawnych nie może w nich wziąć udziału aktualnie urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda, który wcześniej ubiegał się o ten urząd z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

W związku z tym przed PiS stoi bardzo ważne zadanie, aby wyłonić ze swojego środowiska kandydata, który ma największe szansę na wygraną. Jakie nazwiska przewijają się w tym kontekście?

Bardzo często w sondażach prezydenckich pojawia się Mateusz Morawiecki jako potencjalny kandydat partii Jarosława Kaczyńskiego na urząd prezydenta Polski. W międzyczasie w gronie możliwych kandydatów PiS wskazywani są również: europoseł Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, były minister edukacji Przemysław Czarnek, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Tobiasz Bocheński, Lucjusz Nadbereżny, Jarosław Margielski i także posłowie Kacper Płażyński i Andrzej Śliwka.

Wymienieni politycy zostali ujęci w sondażu United Surveys. Kto z nich ma w nim największe szansę na to, aby zostać kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta?

Wybory prezydenckie: sondaż United Surveys

Respondentów w badaniu United Surveys zapytano ankietowanych o to, kto ich zdaniem powinien być kandydatem PiS na prezydenta Polski w 2025 roku.

Mateusza Morawieckiego jako kandydata PiS na prezydenta wskazało 18,3 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się Przemysław Czarnek – 8,6 proc. Podium zamknął Mariusz Błaszczak – 8,2 proc. Kolejny wynik przypadł Kacprowi Płażyńskiemu – 7,8 proc. Z kolei była marszałek Sejmu Elżbietę Witek wskazało 5,6 proc. 3,9 proc. to wynik byłej premier Beaty Szydło. 2,5 proc. otrzymał poseł PiS Andrzej Śliwka.

Na kolejnych miejsca uplasowali się kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński (0,8 proc.), prezydent Otwocka Jarosław Margielski (0,4 proc.) i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny (0 proc.).
Odpowiedzi nie wiem/ trudno powiedzieć udzieliło 43,9 proc. respondentów.

Źródło: wp, United Surveys