Zła wiadomość dla Tuska. Polacy zabrali głos

W sondażu IBRIS dla portalu „Rzeczypospolita” zapytano Polaków o słowa wypowiedziane przez szefa rządu Donalda Tuska na temat Zjednoczonej Prawicy, na której czele stoi Prawo i Sprawiedliwość.

„Płatni zdrajcy, pachołki Rosji. Nazwa Zjednoczona Prawica może być dokładnie tak odczytana. Od wielu, wielu lat (…) działa tu, w Polsce, pod wpływem rosyjskich interesów” – brzmiały słowa wypowiedziane przez premiera Donalda Tuska na temat Zjednoczonej Prawicy kierowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Prezes Rady Ministrów zdecydował się na takie słowa w zeszły czwartek w Sejmie i kierował je do posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeczpospolita przypomina, że w ten sposób Donald Tusk przywołał słowa Leszka Moczulskiego – posła na Sejm pierwszej i drugiej kadencji, który 30 lat temu tak rozszyfrowywał skrót PZPR. Jednak z badania IBRIS wynika, że z opinią wygłoszoną przez Prezesa Rady Ministrów nie zgadza się większość ankietowanych.

Sondaż IBRIS

„Płatni zdrajcy, pachołki Rosji. Nazwa Zjednoczona Prawica może być dokładnie tak odczytana. Od wielu, wielu lat (…) działa tu, w Polsce, pod wpływem rosyjskich interesów” – brzmiały słowa wypowiedziane przez premiera Donalda Tuska do polityków Prawa i Sprawiedliwości, którego padły w zeszłym tygodniu w Sejmie.

W związku z tym w sondażu IBRiS zapytano Polaków o to, czy zgadzają się ze słowami premiera. Z wyników badania dowiadujemy się, że słowa Donalda Tuska podziela 29.8 proc. ankietowanych (16 proc. – zdecydowanie tak, 13.8 proc. – raczej tak). Z kolei z tymi słowami nie zgadza się 60 proc. uczestników badania (45.3 proc. – zdecydowanie nie, 15.1 proc. – raczej nie). 9.8 proc. nie miało na ten temat zdania.

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” przeprowadzono 1-11 maja 2024 r. metodą CATI na 1071-osobowej grupie respondentów.

Źródło: Rzeczypospolita, Onet