Kto wygra wybory do PE? Jest nowy sondaż

Nowy sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM przed zbliżającymi się coraz większymi krokami wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wynika z niego, że na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Trzecia Droga. Jak wyglądają wyniki pozostałych partii?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 9 czerwca. Polacy swoich nowych przedstawicieli będą mogli wybierać w 13 okręgach wyborczych.

Łącznie do zdobycia są 52 mandaty europosłów. Główna rywalizacja o ich obsadzenie rozegra się najprawdopodobniej między Koalicją Obywstelską i Prawem i Sprawiedliwością.

Pięć lat temu najwyższy wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, na którego listy swój głos zdecydowało się oddać aż 45.38 proc. wyborców. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej 38.47 proc.

Ostatnie miejsce na podium zajęła wówczas Wiosna Roberta Biedronia – 6.06 proc. Pozostałym ugrupowaniom nie udało się wprowadzić ani jednego kandydata do Parlamentu Europejskiego.

Nowy sondaż poparcia przed wyborami do PE

W nowym sondażu pracowni United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM na prowadzeniu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32.7 proc. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 30.3 proc. Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) – 12.6 proc. Swoich kandydatów wprowadziłyby jeszcze dwa ugrupowania.

Lewica w badaniu United Surveys uzyskała wynik 9.6 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Konfederacja z poparciem na poziomie 8.6 proc. W badaniu zadano także pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego, czy wziąłbyś w nich udział?”.

Odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 36,2 proc. badanych, a „raczej tak” – 8,6 proc. W głosowaniu nie wzięłoby udziału 31,2 proc. respondentów, a „raczej nie” – 20,8 proc. Z badania United Surveys wynika, że 3,2 proc. pytanych nie ma zdania.

Źródło: wp