Zła informacja dla Tuska. Polacy zabrali głos

Temat reparacji wojennych wybrzmiał ponownie w Polsce po ostatniej wizycie w naszym kraju kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Pytanie w tej kwestii zadała pracownia SW Research w badaniu dla portalu „Rzeczypospolita”.

„Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową?” – tak brzmiało pytanie zadane ankietowanym w sondażu SW Research dla portalu „Rzeczypospolita”. Jak wyglądają jego dokładne wyniki?

W zestawieniu ogólnym za uzyskaniem od Niemiec reparacji jest 58.2 proc. uczestników badania. Odmiennego zdania jest z kolei 20 proc. Brak zdania w tym temacie wyraziła grupa 21.9 proc. uczestników badania.

Rzeczypospolita podkreśla, że „liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie ich do pierwszego miejsca po przecinku”.

W podziale na płci wyniki badania wyglądają następująco: 50.8 proc. kobiet jest za reparacjami, odmiennego zdania jest 23.2 proc., a brak zdania na ten temat wyraziła grupa 26 proc. kobiet.

Temat reparacji wojennych

Komentarz na temat wyników tego badania dała Dorota Cywińska z SW Research.  Ekspertka zwróciła uwagę między innymi na to, że potrzebę ubiegania się o reparacje zauważa dwóch na trzech mężczyzn. Z kolei co druga kobieta widzi konieczność takiego działania.

– Ze względu na wiek domaganie się rekompensaty za straty wojenne najczęściej popierają badani w wieku od 35 do 49 lat (64%). Polska powinna ubiegać się o reparacje zdaniem ponad 2/3 respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (67%) i nieco wyższego odsetka osób, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (68%) – czytamy.

– Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości ubieganie się o reparacje jest najbardziej popularne wśród respondentów z miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (66%) – powiedziała Dorota Cywińska z SW Research dla portalu „Rzeczypospolita”.

Temat reparacji wojennych dla Polski od Niemiec powraca od wielu lat. Aktualnie ponownie znalazł on zainteresowanie w opinii publicznej i w mediach za sprawą ostatniej wizyty w Polsce kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Źródło: Rzeczypospolita