Najnowszy sondaż. Jedna partia sporo zyskała

Nowy sondaż poparcia autorstwa pracowni CBOS. Na prowadzeniu jest Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce przypadło partii Jarosława Kaczyńskiego – Prawo i Sprawiedliwość.

Podium zamyka Konfederacja. Wynik powyżej progu wyborczego zanotowała w tym badaniu jeszcze Trzecia Droga i Lewica.

W zeszłym roku odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Przyniosły one wiele zmian w krajowej polityce. Najwyższy wynik spośród wszystkich startujących ugrupowań uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Druga była Koalicja Obywatelska, a podium zamknęła Trzecia Droga. Do Sejmu swoich reprezentantów wprowadziła jeszcze Konfederacja i Lewica.

Co prawda można powiedzieć, że PiS wygrało wybory za sprawą najwyższego wyniku spośród wszystkich startujących ugrupowań, lecz ostateczny podział mandatów tym razem nie dał możliwości na to, aby Zjednoczona Prawica mogła trzeci raz pod rząd stworzyć samodzielny rząd.

W związku z tym możliwości stworzenia własnej Rady Ministrów przeszła w ręce trzech ugrupowań – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) i również Nowej Lewicy.

13 grudnia 2023 Rada Ministrów została zaprzysiężona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W związku z tym Prawo i Sprawiedliwość po ośmiu latach ponownie znalazło się w opozycji.

Sondaż CBOS

W sondażu CBOS Koalicja Obywatelska uzyskała wynik 31 proc. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość 28 proc.  Podium zamyka Konfederacja z wynikiem 14 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Trzecia Droga (Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe) — 10 proc. Kolejny wynik przypadł Lewicy – 8 proc.

Z dalszych danych wynika, że 10 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”, to wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do badania z końca czerwca.

W porównaniu do poprzedniego z początku lipca KO straciła 1 pkt proc., PiS – 2 pkt proc., Konfederacja zyskała 3 pkt proc., a Trzecia Droga straciła 1 pkt proc. 1 pkt straciła Lewica.

Źródło: CBOS, PATVN24