Kandydat PiS na prezydenta. Zaskakujące wiadomości

Wybory prezydenckie odbędą się w następnym roku. Na ten moment trudno wprost wskazać, kto będzie kandydatem na to stanowisko ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż w tej sprawie zlecił pracowni Ipsos portal „DoRzeczy”. Jak wyglądają wyniki? Stosunkowo wysoki wynik uzyskał Patryk Jaki. 

Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w następnym roku. Ze względów prawnych nie może w nich wziąć udziału aktualnie urzędujący prezydent Polski Andrzej Duda, który wcześniej ubiegał się o ten urząd z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

W związku z tym przed PiS stoi bardzo ważne zadanie, aby wyłonić ze swojego środowiska kandydata, który ma największe szansę na wygraną. Jakie nazwiska przewijają się w tym kontekście?

Bardzo często w sondażach prezydenckich pojawia się Mateusz Morawiecki jako potencjalny kandydat partii Jarosława Kaczyńskiego na urząd prezydenta Polski.

W międzyczasie w gronie możliwych kandydatów PiS wskazywani są również: europoseł Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, były minister edukacji Przemysław Czarnek, nowy europoseł Tobiasz Bocheński, Marcin Mastelarek z Kancelarii Prezydenta RP, europoseł Waldemar Buda i także Patryk Jaki.

Wszyscy z wymienionych kandydatów zostało ujętych w sondażu Ipsos dla portalu „DoRzeczy”. Poniżej wyniki.

Wybory prezydenckie: kto kandydatem PiS?

W sondażu Ipsos najwyższy wynik spośród wszystkich ujętych kandydatów uzyskał były premier Mateusz Morawiecki – 19 proc. Drugie miejsce przypadło Patrykowi Jakiemu — 10 proc. Na trzecim miejscu znalazł się Przemysław Czarnek — 6 proc. Czwarty wynik przypadł Beacie Szydło — 5 proc. Za byłą premier jest Tobiasz Bocheński – 4 proc.

Taki sam wynik uzyskali Marcin Mastelarek i Mariusz Błaszczak – po 3 proc. Z kolei Waldemar Buda uzyskał tylko 1 proc. wskazań ankietowanych. 8 proc. wybrało odpowiedź „inny kandydat”. Nie ma zamiaru głosować 5 proc. Natomiast aż 36 proc. wskazało opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Źródło: DoRzeczy